Galeri ve Anılar

Resimler ve Anılar

1- HASAN GÜVEN

SATRANÇ İLE GEÇEN 23 YILIN ÖYKÜSÜ

Konya’ da 1991 yılında Amatör Satranç Sporcusu, 1996 yılında Aday Satranç Hakemi, 1999 yılında da 1. Kademe Satranç Antrenörü olarak görevlerime başladım.2000 Yılında Ulusal Hakemliğe, 2005 yılında FİDE Hakemliğine ve 2. Kademe Satranç Antrenörlüğüne yükseldim. 2004-2008 yılları arasında Türkiye Satranç Federasyonu M.H.K. üyesi,2008-2015 yılları arasında Temsilcilikler Koordinasyon Kurulu As Başkanı olarak görev yaptım. 2015-2018 yılları arasında Türkiye Satranç Federasyonu Kulüpler Koordinasyon Kurulu üyesi olarak görev yaptım. 2000 yılında Konya Satranç İl Temsilciliği görevine atandım. Ancak 12 yıl sürdürdüğüm bu görevimden işlerimin yoğunluğu nedeniyle 2012 yılı sonunda ayrıldım. Çok sayıda Ulusal ve Uluslararası yarışmalarda görev yaptım. 2005-2015 yılları arasında çok sayıda Satranç Hakemi ve Antrenörü yetiştirme kurslarında eğitim görevlisi olarak görev yaptım. 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında öğretime açılan açılan ODTÜ Geliştirme Vakfı Danışmanlığında Özel Konya Alp Koleji’ nde kadrolu Satranç öğretmeni olarak göreve başladım ve halen bu görevimi sürdürmekteyim. Satranç eğitimcisi olarak milli takım havuzuna girmiş ve turnuvalarda derece yapmış çok sayıda satranç sporcusu yetiştirdim. Ayrıca Türkiye Satranç İkinci Liginde yarışan Konya Erkin Spor Satranç Eğitim Kulübü Antrenörü olarak da görev yapmaktayım.

15.11.2019

Hasan GÜVEN

 

2-KERİM ÖZBEK


60 YILLIK SATRANÇ USTASI 

 

 Sayın Özbek, satranç oynamayı nerede öğrendiniz? 

– 1918 Yılında Özbekistan’ın Andican şehrinde doğdum. Çocukluk yıllarımda herkes ya dama yada satranç oynarlardı. Başka bir oyun bilmezdik. Satranç oynamaya böyle başlamıştım.

 Türkiye’ye ne zaman geldiniz? Kısaca kendinizden söz eder misiniz?

– Oldukça uzun bir hikaye bu. Ben size çok kısa şekilde anlatayım. İkinci dünya harbine asker olarak katılmıştım. Savaş bittiğinde İtalya’da idim. Buradan Türkiye’ye 1948 yılında IRO (International Refugee Organisation) Cemiyeti’ nin aracılığı ile geldim ve Konya’ya yerleştim. İlk eşim Polonya’

lı Leyla hanım, ikinci eşim Bedia hanım’dan ikişer çocuğum var. İsimleri; Haşim, Sabiha, Vahap ve Meliha. Konya’daki ilk görev yerim “Aşı Serum Enstitüsü” idi (Şimdiki adı: Konya Aşı ve Araştırma Enstitüsü) ve bu kuruluştan emekli oldum.

– Sanırım İtalya’da bir kaç yıl kaldınız? Orada iken satranç oynama fırsatınız oldu mu?

– Evet olmuştu. İlginç bir anımı anlatayım size. İtalya’da zaman zaman Satranç Turnuvaları yapılırdı. Bir gün bu turnuvaların yapıldığı salona gittim. Karşılaşmaları izliyordum. Yanıma biri geldi ve satranç takımını göstererek;
– Biliyor musun?” dedi.
– Etrafımda dünyanın en ünlü oyuncuları varken “eh biraz” diye cevapladım.
– Oynayalım mı? deyince, peki deyip oyuna başladık.
Karşımdaki öyle bir oynuyor ki..! her oyunda ancak 15. hamleye kadar dayanabiliyordum.
Baktım ki bu şahıs yenilecek gibi değil sen ustaymışsın deyip, sohbete başladık.
Bana satranç dünya şampiyonlarından kimleri tanırsın? dedi.
Başladım saymaya Botvinnik’ i tanırım dedim (O yıllarda Rus Spor Bakanı). Sonra Simislav ve birkaç isim daha saydım.
Rubinstain’ ı da tanıyormusun dedi. Evet tanırım deyince, gülümsedi ve kendini göstererek o benim dedi.
Tesadüfen bir dünya şampiyonu ile saatlerce satranç oynamıştım. O günü hiç unutamam.

– Sayın Özbek, Konya’da ilk nerelerde satranç oynanırdı? Hangi oyuncuları anımsıyorsunuz?

– Bu günkü Valiliğin karşısında Selamet Otel vardı. Otel sahibi binanın alt katını satranç salonu yapmıştı. Satranç bilenler burada toplanırdı. Sonra PTT binasının arkasında Şehir Kulübünde oynanırdı. Alaaddin tepesindeki Ordu Evinde de satranç seven bir Süleyman Albayımız vardı. Ben ve Dr. Muhammed Mumcu Ordu Evinde buluşur satranç oynardık. Daha sonraları Mehdi Halıcı satrancı dernek kapsamına aldı ve Konya’da ilk turnuvaları başlattı. Bu turnuvalarda bir çok şampiyonluklar elde etmiştim.Hüseyin Yiğenoğlugil arkadaşım da bu yıllarda usta oyunculardandı.

– 1960’lı ve 1970’li yıllardaki Konya satrancı ile günümüz satrancını nasıl görüyorsunuz? 

– Oldukça gelişmiş yaygınlaşmış olarak görüyorum. Bahsettiğiniz yıllarda Konya’da sadece belli yerde ve çok az sayıda satranç oynayan vardı. Oysa bu gün ilimizde uluslararası turnuvaların düzenlendiğini görüyoruz.
Son yıllarda satrancın ilimizdeki gelişiminden çok mutlu olduğumu belirtmek isterim ve bu konuda yaptıkları destekten dolayı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünü, çalışmalarından dolayı Federasyon İl Temsilcisi Hasan GÜVEN’i takdir ediyor kendilerini hayranlıkla izliyorum.

– Aktif olarak satranç oynamaya devam ediyor musunuz?

– Müsabakalara katıldığım ilk günden bu güne kadar 60 yıl geçmiş. Artık müsabık olarak olmasa da turnuvalara izleyici olarak geliyorum.. Ara sıra arkadaşlarla buluştuğumuzda oynadığımız oluyor.

– Sayın Özbek bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Kerim ÖZBEK 1970 yıllardan satranç arkadaşı Hüseyin Yiğenoğlu’nu izlerken.
 
Kerim Özbek Uluslararası Mevlana Satranç Turnuvasında.
Hasan Güven, Dr.Gürel Kulleş, Kerim Özbek, Tuğrul Okar, A.Bülent Melik (Eylül 2007)
 
Uluslararası Mevlana Satranç Turnuvasından
Kerim Özbek, Hüseyin Yiğenoğlugil, Fevzi Halıcı, Esat ……. , Kazım Göktay, Muammer Tosun, Mehdi Halıcı

Söyleşi : A. Bülent MELİK